Етнос Карпатського краю ожив на Ковельщині

Днями, у виставковій залі міського культурно-просвітницького центру презентували виставку живопису подружжя львівських художників Романа та Надії Федин під оригінальною назвою "...люб'ю з любком танцювати, що файно трісесі...".

Яскраві, динамічні гуцульські барви подружжя виконані у фламандській техніці живопису мастихіном (накладання фарб за допомогою маленького шпателя – мастихіна, а не традиційного пензля) – одухотворені, як карпатські гори. Картини випромінюють дивовижну енергетику, а зображення – оживає на очах. Насичені кольори, ритмічність, експресія  рухів вражають уяву.
Головною особливістю такого творчого тандему є неповторність характерної для подружжя техніки живописання "в чотири руки", тобто разом, доповнюючи один одного та вносячи корективи у створенні шедеврів.
Тому сприймати Романа і Надію Федин можна лише як цілісний творчий дует. Їх називають художниками, які малюють не пензлем, а внутрішнім вогнем.
За їхніми плечима навчання у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва й понад чверть століття подружнього життя.
Після одруження сім'я Федин працювала з художньою керамікою, а останні чотири роки пара віддає перевагу професійному малярству. Проте успіхи очевидні.
Роман і Надія Федини неодноразово брали участь у виставках, що експонувалися в багатьох містах України і за кордоном (учасники 22 персональних, 6 всеукраїнських і 7 міжнародних виставок).
Вони – члени творчого активу Львівської Національної спілки художників України, дипломанти ХІХ міжнародного гуцульського фестивалю. Творчі роботи митців з кераміки і живопису знаходяться в приватних колекціях багатьох країн, у т. ч. в США, Канаді, Англії, Німеччині, Польщі, Бельгії, Шотландії.
Гуцульський авангардизм – такими словами характеризують творчість львівських митців. А мистецтвознавець Роман Яців вважає, що твори Федин – це національне мистецтво у сучасній інтерпретації, синтез традицій і новацій, класики і сучасності.
Усі живописні полотна – свідчення того, як митці по-новому переосмислюють народні джерела і класику. Тут видно паралелі, які можна знайти в народному мистецтві і в професійному модернізмі, і не лише українського, а й європейського і американського постмодернізму.
На 35 полотнах, представлених у Ковелі, зображено культуру, історію, обряди, християнські традиції, народну творчість. Зокрема, увагу привертають картини із жанровими замальовками традиційного життя Гуцульського краю.
Запальні колоритні танці, святочні обряди, вівчарі, вправні скрипалі та гармонійна природа з чіткими лініями гірських вершин. Саме ці ідентифікати гуцулів, як колоритної етнографічної групи українців, за словами авторів, і стали джерелом створення міфологемної серії  "Фольк".
Проте на виставці експонують роботи й іншої тематики. Представлені роботи із серій "Флора" та "Місто", зокрема лірично, м'яко й ніжно змальовують художники Львів, місто своєї юності, місто, що назавжди поєднало їхні долі.

Теплими словами привітала талановитого художника у нашому місті науковий співробітник Ковельського історичного музею Василина Столярчук і зазначила, що картини творчого тандему пробуджують потяг до прекрасного, збагачують мистецьку скарбницю рідного краю. Безперечно, вони є джерелом духовного розвитку і задоволення естетичних потреб українського суспільства.
Враженнями від колоритних робіт художників поділилися  й присутні. Мистецтвознавець Мирослава Гудим відзначила, що живописні полотна львівських митців наповнені патріотичним духом. І недарма, адже такий популярний нині синьо-жовтий колір й справді домінує у роботах Романа і Надії Федин, котрих вона позиціонує як представників неоекспресіонізму в сучасному мистецтві.
Своє захоплення побаченим висловила Оксана Мулярчук, якій виставка нагадує українську вишиванку, а картини із зображенням Львова повернули її у юність та навіяли приємні спогади про кохання. А директор художньої школи Олена Цьомик побажала митцям цікавих знахідок та відкриттів, реалізації нових творчих ідей.
Приємні моменти на цьому не закінчувались. За вагомий внесок у культурно-мистецьку скарбницю, творчі досягнення, художню майстерність, популяризацію західноукраїнської культури та з нагоди відкриття персональної виставки у Ковелі заступник міського голови Ігор Прокопів вручив Роману Федині подяку від міської влади і висловив сподівання щодо подальшої співпраці.
На завершення митець подякував присутнім за теплий прийом та  зізнався, чому саме чарівність природи та етнос Карпатського краю стали основою творчості.
Варто віддати належне й голові обласного відділення Українського фонду культури Геннадію Сарапіну, завдяки якому ковельчани мали змогу по-новому побачити колористичний світ Гуцульщини, де гармонійна природа ожила на полотнах Романа і Надії Федин. А за сприяння Ковельської партійної організації ВО "Батьківщина" ці картини були доставлені на Ковельщину.
Динамічними мотивами гуцульського етносу можна буде насолоджуватися ще протягом місяця.

Аліна РОМАНЮК.


Джерело: http://vk.volyn.ua