«Високий Замок» відзначив «Різдво»

Прозвучав останній акорд ХV Міжнародного осіннього салону «Високий Замок-2011», що з року в рік традиційно стає однією з наймасштабніших культурних подій у Львові. На урочистій церемонії закриття у Львівському палаці мистецтв журі салону назвало десятку фаворитів виставки-конкурсу.

"Різдво. Молоді ґаздарі". Полотно. Олія. Мастихін.Не зрадив своїм звичкам і традиційний спонсор та партнер мистецького проекту – «Видавничий Дім «Високий Замок», оголосивши свій вибір-симпатію. Цьогоріч «високозамківському» серцю приглянулась робота подружжя Романа та Надії Федин «Різдво. Молоді ґаздарі».

Протягом місяця Львівський палац мистецтв грав роль майданчика для культурного діалогу між митцями і глядачами. Під одним дахом Осіннього салону оселилися одразу три проекти – виставка-конкурс, експозиція скульптури та графіки Михайла Дзиндри,  приурочена до 90-річчя з дня народження митця, та «Український плакат у Львові». Тисячі шанувальників приходили подивитися на сотні мистецьких робіт – живопис, скульптуру, кераміку, батик, текстиль, авторські техніки, які представили на салоні понад двісті художників з усієї України, з Нідерландів, Норвегії та Англії. Салон другий рік поспіль відмовляється від традиції визначати призові місця і гран-прі та вручення грошових призів.

Натомість журі конкурсу, до якого входили митці Орест Скоп, Петро Сипняк, Ігор Ковалевич, голова Львівської спілки художників Олег Микита, заступник директора з науково-мистецької роботи Львівського палацу мистецтв Ольга Луковська, мистецтвознавець Володимир Стасенко, обрало десятку митців і їхніх робіт, які на цьогорічному салоні були кращими, і нагородило їх дипломами. Лауреатами виставки стали Юрій Кох, Олександр Крохмалюк, Сергій Міхновський, Марта Грицик, Мирослава Колич, Вікторія Ковальчук, Ольга Жулій, Людмила Ковалевич, Петро Ряска, Тетяна Ядчук-Богомазова.

– Мистецтво неможливо пояснити, його не можна важити на кілограми чи грами, міряти у висоту чи ширину, – зазначив у розмові з кореспондентом «ВЗ» голова виставкому салону, головний художник Палацу мистецтв Орест Скоп. – Журі виставки таємним голосуванням обрало десятку найкращих робіт, спираючись на професійні критерії та власний мистецький смак. Все відбувалось у мирній спокійній атмосфері – нагородили десять митців, не визначаючи, хто з них «най-най-най», а хто просто «най». Коли ж визначали гран-прі, було чимало суперечок. Працюємо над розвитком салону, збагатили його і ювілейною виставкою визнаного митця, і експозицією плакатів. Постійно шукаємо нові можливості, щоб додати виставці. Існує обласна мистецька премія, яку вручає не знаю хто, не знаю кому, за що і коли. А чому б не вручити обласну премію кращому на Осінньому салоні? Це пішло б на користь і премії, і виставці.

Яскравою подією закриття Осіннього салону усі п’ятнадцять років залишається оголошення вибору-симпатії «Видавничого Дому «Високий Замок». «Щороку обираємо симпатію «ВЗ» – картину, яка серед усіх експонованих особисто нам сподобалася найбільше, – зазначила головний редактор газети «Високий Замок» Наталія Балюк. – Керуємось не конкретними мистецькими критеріями, а звичайними людськими. Що припало до серця найбільше, те й обираємо. Переглянули усі картини і постали перед тяжким вибором – хочеться і цю роботу відзначити, і цю... Але ж треба зупинитися на одній. Цьогоріч нашим переможцем стала картина Романа та Надії Федин «Різдво. Молоді ґаздарі». Ця робота – трішки наївна, трішки з гумором, але водночас дуже оригінальна і надзвичайно народна. У ній є і святкова атмосфера, і настрій. Різдво на цій картині не так бачиш, як відчуваєш». Картина подружжя Федин прикрасить календар газети на 2012 рік. Також митці отримали від Видавничого Дому фірмові призи та річну передплату на «Високий Замок».

– П’ятий рік поспіль беремо участь в Осінньому салоні, – розповіли Роман та Надія Федини. – Цілий рік готуємось до виставки, обираємо картину, щоб була гарна і настроєва та могла гідно представити наше мистецтво. Працюємо у дусі, в якому відчувається народний ухил. Наш стиль – неординарний. У наших роботах багато гуцульської тематики, експресії. «Різдво. Молоді ґаздарі» – тематична українська картина. Вона – частина зимово-весняного диптиху. Намалювали, як одні й ті ж ґазди святкують Різдво, а як – Великдень.


Джерело: http://archive.wz.lviv.ua